Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ÜRKMEZ

Son yıllarda yapılan hizmetler ve projelerle Ürkmez, bir Avrupa beldesi olma yolunda.
Doğasıyla deniziyle, havasıyla, suyuyla keşfedilmeyi bekleyen Ürkmez halkı  da turisti evinde konuk edebilecek kadar konuksever.

urkmez resimleri
  Ürkmez Tanıtımı
  Ürkmez Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Ürkmez Rehberi
  Sizden Gelenler
 

TANITIM - ÜRKMEZ

Bakınız >>> SEFERİHİSAR

http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=seferihisar&sayfa=gezilecekyerler

  Ürkmez

Ürkmez, Seferihisar-Kuşadası yolu üzerinde, Seferihisar ilçe merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta, yılın yarısında denize girme imkanı sunan iklimiyle Ürkmez, masmavi denizi ve İpekkum gibi plajlarıyla Ege kıyılarında denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Ürkmez 127 yıl önce şu anki yerleşim bölgesinin kuzeyindeki dağ eteğine kurulmuş. Ancak zamanla turizm ve narenciye bahçelerinin gelişmesi nedeniyle Çeşme – Kuşadası yolunun her iki tarafına yayılmış.

İonia bölgesinin 12 İyon kentinden birisi olan antik kent Lebedos, Seferihisar ile Selçuk arasındaki kıyıda Ürkmez Köyü'nün (Kısık Köyü) yanı başındaki küçük bir tepenin üzerinde.Kentin ilk kuruluş yıllarına ait bilgiler bulunmuyor. Tarihinde  Teos'tan  kovulup Efes'e yerleşen ama oradan da kovulunca bu bölgeye gelen Diyonysos Artisleri şerefine her sene şenlikler düzenlenen Lebedos, günümüzde gün ışığına çıkarılmayı bekliyor. Antik kentin ortaya çıkarılması için henüz ciddi bir çalışma yapılmamış.

(- -Dionysus  şarap tanrısıdır. Şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil, sosyal ve faydalı etkilerini de temsil eder. Medeniyetin destekçisi ve barış aşığıdır.

On iki Olympos tanrısından biri olan Dionysos, Zeus ile Semele'nin oğludur. Çal yöresinde yaşamıştır. Helen pantheonuna aykırı dusen bir tanrıdır. Bütün efsaneleri bir tek motif üstüne kuruludur ;  tepki ve direnç...Sembolü olan asma ağacı gibi ölüp yeniden doğar, haz ve acı arasında iki uçta gider gelir. Bu yüzden psikiyatride manik depresif duygu durumunu temsil eder.

Dionysos kültünün, hıristiyanlık dinini doğrudan etkilediği iddia edilmektedir.

Dionysos bağ bozumu tanrısı olarak da bilinir. Onun adına düzenlenen bağ bozumu şenliklerinde tiyatronun temeli atılmış. Bu şenliklerde bir koro bulunmaktaymış; daha sonra koronun önüne bir oyuncu, daha sonraları da ikinci bir oyuncu geçmiş, böylece tiyatronun temelleri atılmış. -- )

Karakoç Kaplıcaları Ürkmez’e yaklaşık 5 km uzaklıkta bir şifalı su kaynağı. Banyo olarak kullanıldığında romatizma, deri hastalıkları ve raşitizme, içme olarak kullanıldığında ise mide ve bağırsak bozukluklarına iyi geldiği ifade ediliyor.

Ürkmez ; ormanlarla iç içe, etrafı tepelerle ve denizle çevrili, manzara güzellikleri son derece zengin bir yöre. Özellikle Ürkmez Barajı;  kuzeyindeki dere boyunca ulaşılabilen çam alanı ve yol üstündeki Kalabak Kayasına yapabileceğiniz doğa yürüyüşünde  görebileceğiniz görkemli güzelliklerden.

Seferihisar Belediyesi tarafından her çarşamba Lebedos Parkında üretici pazarı düzenleniyor. Ürkmezliler tarafından üretilen ürünleri bu pazarda bulabilirsiniz.

Türkiye’nin en geniş ve temiz kumsallarından birine sahip. 6 km uzunluğunda kumsalı var. Kumsal boyunca çeşitli isimler altında çok sayıda plajlar sıralanıyor.Bunların içinde en rağbet göreni İpekkum.
Ürkmez'in kış aylarındaki nüfusu 5 bin civarında iken yaz aylarında 100 binlere ulaşıyor. Ilıman bir iklime sahip olan bölgede 6-9 ay denize girmek mümkün. Ürkmez doğa yapısı ve bitki örtüsü ile doğa yürüyüşleri için de ideal.Ürkmez sahillerinde her türlü deniz sporunu yapmak mümkün. İsterseniz deniz motoruyla gezebilir, tüplü dalış yaparak denizin dibini seyredebilir, isterseniz teknelerle günü birlik turlara katılabilir, yatlarla mavi turlara çıkabilirsiniz.

 

İpekkum plajı

Ürkmez de bulunan İpekkum plajı, harika denizi ve adına yakışan kumsalıyla bölgenin gözdesi. Genelde hafta sonları İzmir ve çevresinin akınına uğrar. İpekkum’un denizi derin değil ve deniz tabanı tamamen kum.Tatilcilerin konaklayabilmesi için çeşitli mekanlar bulunuyor.

 

Sağlık Ocağı Plajı

2013'ün mavi bayraklı plajları

Ürkmez'in kırsal ve kültürel turizm kapsamında, turizmin hizmetine sunabileceği kendine özgü güçlü zenginlikleri var. Kıyı ve deniz dışında, diğer doğal kaynaklar ile tarihsel ve kültürel özellikleri henüz turistik kimlik kazanarak bir çekicilik oluşturmamış. Ürkmez'in turizmde en önemli şanslarından biri termal suları. Bölge antik zamanda kaplıcaları ile şifa kaynağı olmuş. Günümüzde Yöre halkı kültürlerini tanıtmak ve geleceğe taşımak için çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar. Zengin kültür mozaiğinin bir parçası olan halkoyunları yaşatılmaya devam ediyor.  El sanatlarının geliştirilmesi ve tanıtımı için kurslar düzenlenip sergiler açılıyor.

Ürkmez’in milli yemeği Keşkek’dir. Dövülmüş buğday, tavuk eti ve tereyağı ile yapılıyor. Düğünlerde, özel günlerde ve kutlamalarda sofranın baş yemeğidir.

Son yıllarda yapılan hizmetler ve projelerle Ürkmez, bir Avrupa beldesi olma yolunda.
Doğasıyla deniziyle, havasıyla, suyuyla keşfedilmeyi bekleyen Ürkmez halkı da  turisti evinde konuk edebilecek derecede konuksever.

Bakınız >>> SEFERİHİSAR

http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=seferihisar&sayfa=gezilecekyerler

 

 Ürkmez Tanıtımı  •  Ürkmez Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Ürkmez Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI