Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

BÜYÜKADA-İSTANBUL

Denizin ortasında büyük bir hazine gibi yaşayan bir adadır Büyükada..! Yol boyu uzanan onlarca yıllık ağaçların ardında, geniş ve bakımlı bahçelerin ortasındaki bu Rum ve Türk aydınlarının inşaa ettirdikleri konak ve yalıları hayranlıkla izliyeceksiniz...bu yapılar birbirine benzemese de aralarında büyük bir ahenk söz konusu  ve siz o ahenk içinde Büyükada sokaklarında kendinizi kaybedeceksiniz..!

buyukada-istanbul resimleri
  Büyükada- İstanbul Tanıtımı
  Büyükada- İstanbul Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Büyükada- İstanbul Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - BÜYÜKADA-İSTANBUL

Büyükada / İstanbul

Marmara Denizindeki Adaların içinde en büyük ve en gelişmiş olanıdır. Eskiden kral ve prenslerin sürgün yeri olarak kullanıldığı için Prens Adası adı ile de anılmaktadır.

Tepeleri kaplayan çam ormanları, tarihi konakları, bahçe içindeki köşkleri ve kıyıdaki klasik sivil mimari örneği olan yapılarının yanı sıra, bir özelliği de motorlu araç trafiğinin olmaması.

 

Adanın  ilk yerleşkesi iskelenin üst kısmına düşen kuzeydoğu yamaçları ile bu kesimdeki yalı boyudur.

Adanın belli başlı plajlarının bulundığu koylar ;Yörükali Koyu, Nizam Koyu, Karacabey Koyu olarak isimlendirilmiş.

 

 

Havanın güzel olduğu zamanlarda İstanbul'da gidilecek en sıradışı yerlerden birisidir Büyükada. En büyük problem eğer çok erken saatlerde gitmezseniz Bostanlı Vapur iskelesi anormal kalabalık oluyor. Büyükada'ya İstanbul Deniz Otobüslerinin düzenli seferleri dışında hemen yan taraftaki özel teknelerle de gidilebiliyor. Büyükada;   Dil Burnu piknik alanı, Lunapark Kır Lokantası, Virankapı Kır Lokantasıyla çoluk çocuk gidebileceğiniz harika bir yer..!

 

Büyükada' ya, hava güzelse ve tatil günü dışında bir günde giderseniz çok daha fazla keyif alabilirsiniz.

Büyükada Plaj ve Beach Club

İstanbulluların hafta sonunda uzak yerlerde tatil aramalarına fırsat vermeyen Büyükada plaj ve Beach Club'leri muhteşem bir hafta sonu eğlencesine olanak sağlıyor. Denizin, güneşin, kumun, ve plajın tadını çıkaracağınız alanların yanı sıra güzel manzarası, muhteşem havası ve tarihi alanlarıyla da ziyaretçilerinin akınına uğruyor.

Büyük ada plaj ve Beach Club'leri;

Naki bey plajı:

lüks Bongolovları, özenli hizmeti, mükemmel yemeklerinin yanı sıra adanın temiz havasını ve manzarasını yaşarken kendinizden geçeceksiniz. Her sezon haziran ayının başlarında açılan Naki bey plajında uygun fiyatlarla hayalini kurduğunuz tatil fırsatını kaçırmayın.

Yörük ali plajı:

 Marmara denizinin mükemmelliğinde Bongolov ve küçük oda tipi evleri ile animasyon ve eğlence imkanı sunan Yörük ali tesisleri uygun fiyatları sayesinde muhteşem denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Prenses plajı:

 Büyükada plajlarının bir diğeri prenses plajıdır. Plajın, denizin, kumun ve muhteşem havanın tadını çıkarabileceğiniz plajda, unutamayacağınız harika vakitler geçirebilirsiniz.

Eskibağ plajı:

Büyük ada Beach Club’ü ile kendini benimsetmiş muhteşem bir kumu olan eskibağ plajına uğramadan sakın geçmeyin.

Kumsal plajı:

kumsal plajına bisiklet kiralayarak veya fayton ile gidebilirsiniz. Büyükada’nın en güzel plajlarından biridir.

Büyükada Fotoğrafları

 

19. yüzyıl ortalarında Büyükada’yı anlatan yabancılar akşamüstleri iskele çevresindeki şıklığı, zerafeti, sahildeki gezintileri ballandıra ballandıra anlatırlar. 20. Yüzyılın ilk çeyreği boyunca Rumların ağırlık taşıdığı ada halkı ve yazlıkçı gayrimüslimlere ek olarak Osmanlı aydın ve yazarlarının da önemli bir bölümü Büyükada’nın güzelliklerini ve toplumsal atmosferini paylaşmışlar.

1. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden Büyükada’daki canlılık 1930’lara kadar büyük ölçüde kaybolmuş. Ancak, 1940’lı yıllara doğru, Cumhuriyet dönemi devlet ileri gelenlerinin ve yüksek bürokrasinin, varlıklı kesimlerin rağbet ettiği bir sayfiye yeri olma özelliğini yeniden kazanmış. Büyükada, bu dönemde yeni köşklerle, özenli ve zevkli yapılarla süslenmiş, İstanbul halkının günlük gezinti yerlerinin de en başında yerini almış.

Adanın Kuzey-Güney doğrultusuna dik olarak çıkan Dil Burnu’nun iki yanındaki Yörük Ali ve Nizam Plajları, Luna Park, Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, korulukları, biri iskeleden başlayıp Ada’nın tüm çevresini dolaşan büyük tur, diğeri Araba Meydanı’ndan başlayıp Dil’den, Aşıklar Kır Gazinosu’ndan Lunapark’a oradan da Maden’e geçerek binildiği noktaya dönülen küçük tur olmak üzere araba/fayton turları, Luna Park meydanındaki süslü eşeklerle yapılan geziler Büyükada gezilerinin başlıca eğlenceleridir.

Bu turları adada kiralayacağınız bisikletle de yapabilirsiniz.

Resmi Büyüt

Ada’nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi kilise ve manastırı bulunuyor. Buradaki ilk yapı, miladi 6. Yüzyılda inşa edilmiş. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da var. Bunlardan bazıları bugüne kadar ulaşmış, bir kısmı da harabe şeklinde varlığını sürdürüyor.

Dosya:Aya Yorgi Monastery.jpg 

İsa Tepesi’nde ise Hristos Kilise ve manastırı bulunmaktadır. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi de Ada’nın önemli dini yapılarından. Adadaki Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar.

Büyükada’da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Mimari açıdan batı etkisinde inşa edilmiş bulunan bu cami, Ada Camii sokağında.

Büyükada’ya, günümüzde Sirkeci, Kabataş ve Bostancı’dan kalkan Ada Vapurları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz otobüsleri ile ulaşmak mümkün. Adada otomobil yasağı var. Bu da, Ada’nın gürültüden uzak, havası temiz bir mevki olarak kalmasını sağlıyor.

buyukada (19)

buyukada (17)

buyukada

buyukada (13)

buyukada (1)

buyukada (5)

buyukada (8)

Kısa kısa Büyükada

*Adanın ilk sakini Bizanslılar, ona Prinkipo demişler. Fıstık Ahmet namıyla tanıdığımız Ahmet Tanrıverdi, “Hoşçakal Prinkipo: Bir Rüyaydı Unut Gitsin” adlı kitabında Prinkipo sözcüğünün anlamı için “Prensin arka bahçesi” diyor. Yine bir Büyükadalı olan Sanatçı Fedon ise “Prinkipo, ada prensi demek” diyor. Yabancılar hâlâ Büyükada'ya Prince Island (Prens Adası) diyorlar.

*Burada doğup burada büyümüş ve 84 yıldır da Büyükadalı olmaktan vazgeçmemiş, efsane futbolcu Lefter Büyükada'nın ünlülerindendir.

*Eğer siz de güzel bir hafta sonu için Büyükada’ya gelmişseniz şunları yapmadan dönmeyin:

İskeleden yukarı doğru baktığınızda küçük bir saat kulesi görürsünüz. Hemen yanından 30 liraya kiralayacağınız bir faytonla Küçük Tur yaparak Ada'nın tabiat güzelliklerini, köşkleri görebilirsiniz. Eğer biraz daha paraya kıyar, ödemeyi gözden çıkarırsanız, bu sefer adanın yerleşim olmayan güney bölgesini de içine alan, yani tamamını görebileceğiniz Büyük Tur'a çıkabilirsiniz.
Saat meydanı civarında, pek çok sokakta, dizi dizi bisikletler göreceksiniz. Eğer bisiklet sürmeyi biliyorsanız saati 5 liradan başlayan fiyata bir bisiklet kiralar, gezinizi daha özgürce yapabilirsiniz.
Birlik meydanından Yüce Tepe'ye çıkarsanız, Ada'yı, diğer adaları ve İstanbul'u yukarıdan görme imkanınız da olur.

Dik yokuşlar yüzünden biraz yorucu olsa da Aya Yorgi'ye çıkmanızı tavsiye ederim. Hemen yanındaki Yücetepe Kır Gazinosu'nda yiyeceğiniz ızgara köfte, yorgunluğunuzun ödülü olacak.
Birlik meydanından ormanın içine doğru girerek Yetimhaneye ve Hristos Kilisesi’ne gidebilirsiniz.

İskeleden yürüyerek kısa sürede Hamidiye Camii’ne varabilir, Osmanlı'nın son dönem mimari örneklerinden olan bu ilginç yapının fotoğraflarını albümünüze ekleyebilirsiniz.

Yürüyerek San Pacifico, Ermeni Katolik, Paragia ve Aya Dimitri kiliselerine ulaşabilmeniz mümkün.

Bisikletle veya yürüyerek Aya Todori Şapeli, Aya Nikola Manastırı, Profitis İlias kiliselerini ziyaret edebilirsiniz.

Kumsal semtindeki Musevi Sinagogu’nu görmelisiniz.

Ama akşama doğru Dil Burnuna mutlaka ulaşın ve gün batımını burdan izleyin. İstanbul'a dönmek için biraz daha vaktiniz varsa Dil Burnu'ndan biraz ilerideki Aşıklar Gazinosu’nda çamların altında semaverden çay içmeyi de ihmal etmeyin.

Artık mevsimi geldi, yüzmek istiyorsanız, Nakibey, Kumsal, Yörükali ve Prenses plajları sizi bekliyor.

telefon >>> 532 332 36 24

 

Aşağıdaki resme bir bakın bakalım....KURBAĞA MI....AT MI ?

 

 



Büyükada- İstanbul Tanıtımı  •  Büyükada- İstanbul Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Büyükada- İstanbul Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI