Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ALAÇATI

Arnavut kaldırımları, beyaz badanalı evleri, pencerelerinden sarkan rengarenk çiçekleri, her biri bir birinden güzel tarihi evleri ile yeşille mavinin dansına şahit olacağınız cennet kasaba Alaçatı.Rüzgarın neşeli sesini dinleyin ve bir yıl boyunca yaşadığınız tüm stresleri size unutturacak bir tatilin keyfini çıkarmaya hazırlanın.

alacati resimleri
  Alaçatı Tanıtımı
  Alaçatı Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Alaçatı Rehberi
  Sizden Gelenler
 

TANITIM - ALAÇATI

 

 

 

Arnavut kaldırımları, beyaz badanalı evleri, pencerelerinden sarkan rengarenk çiçekleri, her biri bir birinden güzel tarihi evleri ile yeşille mavinin dansına şahit olacağınız cennet kasaba Alaçatı.

 

Kasaba meydanındaki kahvede oturup denizin kokusunu içinize çekin, rüzgarın neşeli sesini dinleyin ve bir yıl boyunca yaşadığınız tüm stresleri size unutturacak bir tatilin keyfini çıkarmaya hazırlanın.

İzmir ilinin, Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi;  Çeşme yarımadasının ince belinde, rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye özgürce estiği koridorun merkezinde yer alır. Yazın hakim rüzgar olan poyraz Alaçatı'ya nefes aldırır. Kışın ise daha çok esen lodos Alaçatı'da ılık bir iklim oluşturur. Alaçatı'da rüzgarlı gün sayısı Türkiye ortalamasının çok üzerindedir ki bu da Alaçatı'yı dünyanın en önemli rüzgar sörf merkezlerinden biri yapmıştır.Kuzeyinde kumsalıyla ünlü Ilıca, güneyinde rüzgar sörf klüplerinin olduğu Alaçatı limanı, batısında zeytinlikler ve yeni bağlarla kaplanmaya başlayan Karadağ bulunur.

Alaçatı, Antik Çağ'da "Agrilia", Batı Anadolu tarihinde ise "İonia" olarak adlandırılır. Alaçatı, İzmir'in güneyinden başlayıp Menderes Irmağına kadar uzanan bölgenin tam merkezinde yer almaktadır. Alaçatı'ya en yakın İon kentleri, Alaçatı'nın bir köyü olan ve bugün Ildır adıyla anılan "Erythrai" ve Sakız adası yani "Chios" dur.

Heredot Tarihi'nde İonia adıyla ile ifade edilen Alaçatı hakkında şunlar yazmaktadır: "İon'lar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü altında ve en güzel iklimde kurmuşlardır. Ne daha kuzeydeki bölgeler, ne de daha güneyde kalanlar İonia ile bir tutulabilir, hatta ne doğusu, ne batısı; kimisi soğuk ve ıslak, kimisi sıcak ve kurak olur."

Erken Osmanlı tarihinde ise Alaçatı "Yaya-Müsellem" köyü olarak ifade edilmektedir. Bunun nedeni ise; fetihlerin genişlemesiyle, fethedilen yerlere iskanlarla nüfus ve asker sayısı artınca 1361 yılında kurulan ordu teşkilatının bir parçası: " Yaya( piyade) ve "Müsellem" (süvari) köyü olmasıdır. Alaçatı adını bu yıllarda varlığını bu topraklar üzerinde sürdüren "Alacaat Aşireti"nden almaktadır.

1830'lu yıllarda bölgenin ayanı Hacı Memiş Ağa depremlerle sarsılan Sakız Adasında yoksullaşan Rum nüfusu çeşitli işlerde çalışmak üzere bölgeye "davet eder", böylece yalnız Alaçatı değil, Çeşme ve Karaburun'nun da kaderi değişmeye başlar. Yerli nüfus cephelerde savaşırken Rum gençleri bağlarda, zeytinliklerde yardımcı olmaya başlarlar. Aynı yıllarda güneyi bataklık olan Alacaat köyünde halk sıtmayla da savaşmaktadır ve bataklığı kurutmak üzere Alaçatı Limanına bir kanal açılmasına karar verilir. Büyük toprak sahibi Türkler tarlalarını imar edilmesi ve işlemeleri koşuluyla kanal inşaatında çalışmak üzere gelen Rum işçilere verirler. Böylelikle yeni köy de denizden birkaç kilometre içeride kurulur. Bugün Alaçatı'nın birer birer restore edilmekte olan taş evlerinin çoğu da 1850- 1890 yılları arasındaki dönemde bu şekilde inşa edilmiştir.

Rum işçilerin liman ve köyün kurulmasının yanı sıra bağcılığın gelişmesine ve ilerlemesine de katkıda bulunması sonucunda, günümüzden yüzyıl önce Alaçatı'dan şarap dış ülkelere ihraç edilmeye başlar ve böylelikle Alaçatı şarabı dünyanın kaliteli şarapları arasında yerini alır.

Hilmi Uran 1914'te Çeşme'ye kaymakam olarak tayin edilir. Göreve başladıktan bir iki ay sonra Balkanlar'dan, özellikle Yugoslavya, Makedonya, bölgelerinden ilk göçmenler gemi ile Çeşme'ye gelir. Göçmenlerin gelişi Rumlar arasında panik yaratır, ve kısa zaman içinde bölgeyi terk ederler. Yugoslavya'dan gelen göçmenler Alaçatı'da yaşamaya başlarlar. Selanik'ten Makedonya'nın Karacaova bölgesinden ve Girit, İstanköy gibi adalardan mübadil göçmenler gelir. Böylece Alaçatı'da tütüncülüğün gelişmesini sağlarlar.

Tütün, kavun yetiştiriciliği ve hayvancılık 1980'li yıllara Alaçatı'yı taşıyan unsurlardır. Daha sonra tarım üretiminin yerini esnaflık, kısmen balıkçılık ve turizm almıştır.

DOĞANIN TATLI DAMLALARI; DAMLA SAKIZI AĞAÇLARI Alaçatı'nın geçmişten günümüze kadar uzanan en önemli simgelerinden biri olan damla sakızı ağaçları dünyada ender bulunan bir bitkidir. Ve bu ağaçlar Türkiye'de yalnız Alaçatı Belediyesi'nin korumasında ve 300'ün üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Damla sakızından çok yönlü yararlanılmaktadır. Bu ağaçlardan lezzetli aromasıyla sakız reçeli ve eşsiz sakız rakısı yapılır. Eski Yunan doktorları, sakızdan kuduza, yılan sokmalarına, mide rahatsızlıklarına, bağırsak ve akciğer hastalıklarına karşı çeşitli ilaçlar yaparlardı. 10. yüzyıldan sonra, sakızın ünü, Sakız Adası'nı aşarak yayılmış ve dünyada meşhur olmuştur. Alaçatı'da sakızlı dondurma yiyerek serinlemenin keyfine ise doyum olmaz. Alaçatı'da özel sakız yetiştirilen bahçeleri gezebilir, bu özgün yöre lezzetini dilediğinizce yaşayabilirsiniz.

RÜZGARIN DALGALARI;ALAÇATI'DA SÖRF Alaçatı'yı gördükten sonra sörf yapmak için başka bir yerde olmak istemeyeceksiniz. Alaçatı, Avrupa'nın sörf bölgeleri arasında en ilginç ve çeşitlik sunan bölgesidir. Bozulmamış örtüsü ile sörf merkezi V biçiminde berrak suyu olan bir koydadır. Çeşitli rüzgar koşulları ve ideal sörf alanı ile Avrupa'daki en önemli sörf merkezlerinden birisidir. Deniz suyunun oldukça sığ olduğu bu bölgede rüzgar da kuzeyden eser. Haziran ayından Eylül ayının ortalarına kadar ortalama 4-6 şiddetinde esen rüzgar, Nisan-Ekim aylarında ise %50 güney rüzgarı olarak eser ve güzel dalgalar oluşturur.

 |

Alaçatı sanki sörfçüler için yapılmış bir bölge gibidir. Alaçatı'nın en güzel özelliği, rüzgarın soldan, yani meltem olarak esmesi ve şiddetli rüzgarda dahi düzenli dalgaların oluşmasıdır. Akıntının da rüzgar ile aynı yönde olması sörf yapanlara doyumsuz anlar yaşatıyor. Alaçatı ayrıca meltem rüzgarına sahip bölgeler arasında hiç şüphesiz en güvenilir olanıdır. Burada dört ayrı rüzgar Ege'nin içlerine uzanan Çeşme Yarımadası'nı okşar. Meltem, Lodos, Poyraz ve Gerence rüzgarlarının da yıl boyunca bölgeyi ziyaret etmesi ayrı bir güzelliktir.RÜZGARIN GÜCÜ; YELDEĞİRMENLERİ VE RÜZGAR GÜLLERİ İzmir-Çeşme otobanında devam eden yol boyunca tahta kolları ve taş vücutları ile yel değirmenleri sizi tüm güzelliğiyle selamlar. En önemli özelliği un öğütmek olan bu değirmenler, Anadolu kültürünün Alaçatı sokaklarındaki renkli yansımalarına en güzel örnektir. Gelişen teknoloji ve doğanın korunması için temiz enerji kaynaklarının kullanması adına hızlı ve kesintisiz bir alternatif olan rüzgar gülleri de Alaçatı'yı betimleyen önemli sembollerden birisidir. 1998 de Alaçatı Belediyesi ve Güçbirliği Holding A.Ş. işbirliği ile Türkiye'nin ilk rüzgar enerji santrali Alaçatı'da kurulmuştur. Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santrali (ARES) 12 adet rüzgar gülü ve 44 türbinden oluşmaktadır. Toplam elektrik üretimi 7.2 MegaWatttır. Rüzgarın hızı saniyede 25 metreye erişip, kanatların dönüş hızı dakikada 29 tur olunca, elektrik üretilmeye başlanır. Rüzgardan maksimum verimi almak için, türbinler sürekli olarak rüzgara doğru dönerler. Her bir kanadın uzunluğu 22 metre olduğundan toplam rotorun çapı 44 metredir. Yükseklikleri ise 45-50 metredir. Alaçatı tüm yurtta rüzgar enerjisi konusunda bir örnek oluşturmuştur ve Çanakkale, Balıkesir, Akhisar, Datça ve Bodrum gibi yörelerimizde de bu tür yatırımlar başlamıştır. Türkiye'nin karasal alandaki rüzgar potansiyeli 55.000 MW tır.

LEZZET YOLCULUĞU; ALAÇATI'DA YEMEK Alaçatı'da deniz ürünlerinden, Ege'nin lezzetli otlarına ve dünya mutfaklarının değişik örneklerine kadar pek çok farklı yemek alternatifini bulabilirsiniz. Bu tadına doyulmaz yemek şölenine Alaçatı ve Ege yöresinin şarapları da ayrı bir renk katacaktır. Köy kahvaltısı, dünyada yalnızca bu yörede yetişen ve dalında olgunlaşan hurma zeytini, ev yapımı limonatalar, sakız muhallebisi, sakız tatlısı ve sakız kurabiyesi de Alaçatı sofralarının vazgeçilmezleridir.

 

ALAÇATI'YA ULAŞIM

Karayolu: İzmir'den 70 kilometre uzaklıkta olan Alaçatı'ya, 90 kilometre uzaklıkta olan Adnan Menderes Havaalanından' da ulaşım otoyolla çok kolaydır. İstanbul'dan kendi aracıyla yola çıkanlar için Yenikapı- Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km.lik bir yol, Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı'ya ulaştırıyor. Ayrıca Alaçatı'ya otobüs firmalarının da düzenli otobüs seferleri vardır. İzmir'den Alaçatı'ya otobüsle ulaşmak için ise İzmir Garaj'dan veya Üçkuyular Garaj'dan Çeşme otobüslerine binerek 1 saat içinde Alaçatı'da olabilirsiniz

Denizyolu: Alaçatı yat limanı 38 derece 15 dakika kuzey enlemi ve 26 derece 23 dakika doğu boylamındadır.Alaçatı Tanıtımı  •  Alaçatı Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Alaçatı Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI