Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

TROY

troy resimleri
  Troy Tanıtımı
  Troy Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Troy Rehberi
  Sizden Gelenler
 
GEZİLECEK YERLER - TROY


 

 

                                                                      TROY

                                (Troya veya Truva)

 

Truva'nın mitolojik bir kent olduğu düşünülürken, 1870yılında Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından başlatılan ve ikinci dünya savaşından önce Amerikan arkeolog Blegen tarafından gerçekleştirilen kazıların sonucu olarak ; Çanakkale Boğazı'nın güney sahillerinde, Küçük Asya'nın kuzey batısındaki Troas bölgesinde bir sırtın üstünde, bugünkü Çanakkale'nin birkaç kilometre güney batısındaki Hisarlık tepesinde dokuz kere yıkılıp yeniden kurulmuş çok eski bir şehir bulundu. Sonrasında çok kapsamlı araştırmalar yapıldı ...ve sonuç ... Bu şehrin adı : TROYA (Truva)

Her yıkılışında yeniden yapılmış bu önemli ticaret kentinde dokuz tabaka meydana çıkarıldı.

Bunlardan MÖ 15–12. yüzyıla ait olan 6. tabaka, ünlü Yunan Ozanı Homeros’un destanında anlattığı Truva'dır.

Truva, deniz baskınlarından korunacak kadar içeride olmasına karşın Helespontos (Çanakkale)ile Karadeniz’i bağlayan ticaret yoluna hâkim olacak kadar da denize yakın bulunuyordu.

Homeros’un Truva Savaşı'nda bahsettiği kentin Yunanlılar tarafından tahrip ediliş tarihi olarak ilk çağda MÖ 1184 yılı kabul edilir. (alıntı)

 

 

 truva56r Troya Truva Hakkında Gerçekler

Ören yerinden görüntüler :

 

 

Katmanlar

 

 

 

odeon

 

 

Truva savaşı ' na Tarihi Gezi  / MÖ. 1184

 

Truva'lı Paris'in Sparta Kralı Menelaus (Menelaos)'un karısı Helen'i kaçırması sonucunda Yunanlıların (Akaların) Anadolu'daki Truva kentine saldırmasını konu alan savaştır.

Savaş, Yunan mitolojisi ve edebiyatında çok önemli bir yere sahiptir ve detayları Anadolu'lu ozan Homeros'un İlyada ve Odysseia adlı destanlarında anlatılmaktadır.

Bir savaşın, hasetlik yüzünden, kıskançlık yüzünden çıktığına kim inanır derseniz, yanılırsınız. Doğrusu koskoca Truva savaşı gerçekten hasetlik yüzünden çıkmış. Üstelik Yunan Mitolojisindeki tanrılar arasındaki kavgadan çıkmış.!

Kral Peleus ile Deniz perisi Thetis’in düğününe Nifak Tanrıçası Eris çağrılmamış. Sizmisiniz beni çağırmayan demiş Nifak Tanrıçası... davetsiz eğlenceye gelmiş. Büyük ziyafet masasının etrafındakilerin meraklı bakışları altında elindeki altın elmayı masanın üzerine bırakmış. Elmanın üzerinde

“En güzele…”

yazıyormuş. Bu sözler tabiki  iddialı... Özellikle bayanları tahrik edici..! Oradaki kadınların hepsi birbirinden güzel! Hal böyle olunca ortalığın karışmaması tabiki na mümkün...

Güzellikleri ile övünen ;  Kudret tanrıçası Hera, Zekâ tanrıçası Athena, Aşk tanrıçası Afrodit oradalarmış ve hepsinin tek isteği bu elmaya sahip olmakmış. Hemen kavgaya başlaşlamışlar. ‘Sen alacaksın – ben alacağım’ diye...Oradakiler bakmışlar kavga büyüyecek, masadaki küçük tanrılar her zaman darda kaldıkları zaman sığındıkları Tanrıların Tanrısı Zeus’a koşmuşlar ;

“Ya bize bir akıl ver,  veya bu işe sen hakemlik yap.”

demişler. Zeus düşünmüş, taşınmış ve  ;

“Paris çok akıllıdır, en doğru kararı o verecektir.”  diyerek bunları Kral Priamos’un oğlu Paris’in yanına göndermiş.

Tanrılar Zeus’un tavsiyesi ile  Paris’in yanına gitmişler. İyi ama böyle hassas bir konuda  Paris ne yapsın....Zorlanmış...Kararsız.... Bunun üzerine tanrılar rüşvet vermeyi vaat etmeye başlamışlar. (Tarihteki ilk rüşvet olayı da böylece ortaya çıkmış.)

Artık orada ne olmuş, ne bitmişse! Kim neyi nasıl vaat etmişse!...Paris; Aşk Tanrıçası Afrodit’i seçmiş. Afrodit çok mutlu olmuş ama diğerleri çok kızmış. Paris’i hemen lanetlemişler. Peşpeşe ona lanetler sıralamaya başlamışlar. Hatta o kadar abartmışlar ki, Paris’le de yetinmeyip lanetlerini Paris’in ülkesini içine alacak kadar kötülükleri sıralamaya başlamışlar.

Olaylar bundan sonra şöyle gelişmiş :

Paris, Sparta Kralı Menelaos’un dünya güzeli karısı Helena' ya deli divane aşıkmış. Helen dünyanın nerede ise en güzel kadınıymış. Tanrıçalar bile onu kıskanırmış.

Paris; Afrodit’ten bir istekte bulunmuş. Afrodit ''Güzellik Elması'' nı kendisine vermekle büyük bir jestte bulunan Paris’in isteğini hiç geri çevirir mi? Çevirmemiş tabi....tanrısal gücünü kullanarak  Helen'i de Paris'e deli divane âşık etmiş! Paris Helen’i Afrodit’in de yardımı ile memleketine yani Truva’ya kaçırmış.

İşte Troya (Truva) savaşının sebebi buymuş.Savaş başlamış Bakın bunlarla ilgili tarih neler yazıyor:

Bunun üzerine Menelaos ve diğer Yunan kralları yaptıkları antlaşma gereği birleşerek Truva’ya saldırmışlar.Bu saldırı karşısında, Anadolu halkı da Truvalıların yanında yer almış.

Efsaneye göre, Olympos taki Tanrıların sebep olduğu ve karıştığı Truva Savaşı yıllarca çok çetin çarpışmalara sahne olmuş. Savaş boyunca iki taraf birbirine kesin bir üstünlük sağlayamayınca, Yunanlılar Truvalılara çok kurnaz bir oyun oynamışlar.

Yunanlıların  akıllı komutanı Odysseus, bir tahta at yapma fikrini ortaya atmış.Plana göre Yunanlılar savaştan çekiliyor gibi gözüküp, geride bu çok büyük  tahta atı bırakmışlar.

Odysseus ve diğer seçkin komutanlar atın içine gizlenirken, diğerleri denize açılıp gemileri Bozcaada'nın arkasına, Troyalıların onları göremeyeceği bir şekilde gizlemişler.

Planın yürümesi için, görevi tahta atın Truvanın surlarından içeri girmesini sağlamak olan bir Yunanlı askeri atın yanında bırakmışlar.

Düşmanın çekildiğini gören Truvalılar, şaşkınlık içinde batı kapısının önündeki dev tahta atın yanına gitmişler.

Bu sırada ortaya çıkan Sinon ismindeki Yunanlı asker, ağlayıp, sızlanarak Yunanlılardan nefret ettiğini, onu geri dönüşleri için gerekli rüzgârın çıkması adına kurban seçtiklerini ve kendisinin kaçarak kurtulduğu yalanını söyleyip şöyle devam etmiş:

  ''Tahta at Tanrıça Athena'ya kutsal bir sunak olarak yapılmıştır.
    Büyük olmasının sebebi Troyalıların onu dar şehir kapılarından şehrin içine almalarını engellemek  içindir.Yunan Ordusunun beklentisi Troyalıların bu atı yakıp yıkmalarıdır.Böylece Tanrıça     Athena'nın öfkesini Troya üzerine çekmiş olacaklardır. Ancak Troyalılar atı şehrin içine alıp onu korurlarsa Athena’nın lütfu Troyalılara yönelecektir.''

Barış özelemiyle yanıp tutuşan Truvalılar bu yalana inanmış ve tahta atı içeri almışlar.
Gece barış kutlamalarıyla çoşan ve alkolün etkisiyle sızan Truvalılar, atın içindeki Yunanlı Savaşçılara gafil avlanmışlar.

Truva Savaşı

Bu sırada Truva’nın surlarına yaklaşmış olan Yunan Ordusunun da takviyesiyle Truva Şehri tamamen harabe haline dönüşmüş..!

 

Truva’nın baştan sona yakıldığı bu korkunç katliam sonrasında Menelous Helen’i alarak Yunanistan’a yelken açmış.(alıntı)

Bir Haber :

Truva Savaşı'nın kurbanlarına ulaşıldı!

Truva'daki savunma hendeğinde bir kadın ve erkek iskeleti bulundu. Alelacele gömülen iskeletlerin Truva Savaşı'nın kurbanları olduğu sanılıyor.

(alıntı haber:22/09/2009 /http://www.radikal.com.tr/turkiye/truva_savasinin_kurbanlarina_ulasildi-955642)

 

Troy Tanıtımı
  Troy Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Troy Rehberi
  Sizden Gelenler

 

 

 

  
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI