Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

SAKLIKENT

saklikent resimleri
  Saklıkent Tanıtımı
  Saklıkent Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Saklıkent Rehberi
  Sizden Gelenler
 
GEZİLECEK YERLER - SAKLIKENT

Fethiye’nin sıcağından bunaldıysanız bir gün değişik bir şey yapın. Güneş ışınlarının giremeyeceği kadar dar ve yüksek bir kanyona girin, buz gibi sularda yürüyün....yani , Saklıkent’e gidin.

 

Saklıkent’e Fethiye-Antalya karayolundan Kemer ilçesi yönünden ayrılarak ulaşılıyor. Sapaktan 13 km sonra Tlos’a, 21 km sonra da Saklıkent’e ulaşılıyor. 

Saklıkent yolu üzerinde sağlı sollu çok sayıda kır gazinosu göreceksiniz. Gözleme-ayran servisi yapılıyor. 

 

Kayadibi köyünü geçiyor ve kanyon girişine çıkıyorsunuz. Girişde aracınızı bırakıyorsunuz.Kanyon girişi için ücret ödeyeceksiniz.

 

Eşen çayı, kanyonun 100 m. içinde patlayarak çıkıyor yeryüzüne. Çay yaz-kış öylesine deli akıyor ki, akıntıya karşı ilerlemek mümkün değil. Çayın üzerine kanyon duvarına tutturulmuş tahta iskeleler kurulmuş. İskeleden tek sıra ilerliyor ve çayın patladığı yere ulaşıyorsunuz.

     

Müthiş bir çağıltıyla dökülen suları bu noktadaki restorana oturup ayran, gözleme ya da alabalık ısmarlayarak izleyebilirsiniz. Dilerseniz buz gibi suyu aşarak karşı kıyıya geçip , kanyonun derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz. Suyun dibi çakıllı taşlı olduğundan lastik ya da bez ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın.

 

 

    

Kanyon kimi zaman daralarak, kimi zaman engebeli bir biçimde 18 km sürüyor. Sonuna kadar gitmek zor. Yazın sıcak günlerindeki serinlik hoş ama rutubet öylesine fazla ki... Yürüyüş uzadıkça işin keyfi kaçıyor. En iyisi birkaç yüz metre gidip dönmek.

Dönüşte bunaldıysanız  ve kendinize güveniyorsanız, buz gibi sulara kendinizi koyuverin ve kanyonun dışına iskeleden değil de suyun akıntısına kendinizi bırakarak çıkın. 

 

Saklıkent Türkiye`nin en büyük kanyonu. Fethiye ilçesi sınırları içinde  ve şehir merkezine uzaklığı 30.7 km. Tahmini olarak Fethiye'den 30 dakika sürüyor. Saklıkent yaklaşık 15 yıl önce bir çoban tarafından keşfedilmiş.

Saklıkent ; doğal güzelliğinin nesiller boyu kalması için 1996 tarihinden bu yana bakanlar kurulu kararıyla milli park statüsünde.

Bölgede Jeep Safari, Dağcılık, trekking gibi birçok alternatif etkinlik yapılabiliyor.

 

Saklıkent kanyonunun yaklaşık uzunluğu 18 Km.  ve yüksekliği ortalama 200 mt. Bazı yerlerde ise 600 mt. ye kadar çıkıyor. Genişliği ise, yer yer 20-30 mt. arasında değişiyor ve kanyon bazı bölümlerde daralıyor. Bu bölümlerde gökyüzünü görmek mümkün değil.

Kanyonun yamaçlarında birbirlerinden farklı yüksekliklerde yirmiye yakın irili ufaklı mağara mevcut.

 

Saklıkent'te gezecekseniz en doğru zaman; yola sabah çıkmanız. Yazın öğle saatlerinde güneş kanyona dik bakacağından gezinizin tadını tam olarak çıkartamayabilirsiniz. Saklıkent'te sizleri bekleyenler ise balık yiyebileceğiniz balık çiftlikleri, yazın bile iliklerinizi donduracak kadar soğuk kaynak suları ve de otantik yerlerde bölge halkının kendi elleriyle hazırlayıp sundukları gözleme ve ayran.Çamur Banyosu

Kanyon içindeki gezintinizde Kanyondaki Çamur Banyosunda çamura bulanıp sonra da buz gibi suyunda temizlenerek hoş vakit geçirebilirsiniz.

Güzellerin çamur banyosu

 

 

 

Saklıkent Tanıtımı
  Saklıkent Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Saklıkent Rehberi
  Sizden Gelenler

 

 

 

 

  
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI