Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

MERYEM ANA

meryem-ana resimleri
  Meryem Ana Tanıtımı
  Meryem Ana Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Meryem Ana Rehberi
  Sizden Gelenler
 
GEZİLECEK YERLER - MERYEM ANA

Meryem Ana (Aziz Mary)

 
Hıristiyanlığın kutsal anası Meryem Ana'nın Evi, Bülbül Dağı üzerinde bulunmaktadır. 1891 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Hıristiyanlar tarafından "Panaya Kapulu" olarak da adlandırılan kutsal yerin MS. 4. YY'da inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Oğlu çarmıha gerildikten sonra İsa'nın annesinin (Aziz Mary-Meryemana) Kudüs'te kalmasının artık hiçbir anlamı yoktu. Bütün Hıristiyanları üzen bir karar alıp kenti terk etti. Efes (Az.Mary'nin evinin bulunduğu yer) yakınlarında ormanlarla çevrili sessiz, huzur dolu bir vadiye yerleşti ve huzuru burada buldu.

Meryem Ana'nın Mezarı da Panayır Dağı'nın kuzeydoğu eteğinde. 1957 yılında Papalık da burasının Meryem Ana'nın Evi olduğunu onaylamış ve Yıllar boyu her yıl 15 Ağustos'da Hıristiyanlık için "Hac Yeri" ilan etmiştir. Evin bulunduğu Panaya Kapulu'da dinsel törenler düzenleniyor. 

Efes'teki bu  ilk Hıristiyan kilisesi büyük bir avlu ve klasik stilde sütunlarla çevrilmiş, insanları görünüşüyle şaşırtan bir güzellikte inşa edilmiş. Efes'e gelen  ziyaretçiler ruhani önemi olduğu kadar mimari öneme de sahip St. Mary Kilisesi'nin kalıntılarını görmeden gitmez.

 

İzmir Efes’teki Meryem Ana Kilisesi

Bazı eski araştırmacılar iki kiliseden söz ederler ama bu kesin değildir. Kilise kentin değişen kaderiyle birlikte üç kez değişime uğramıştır. Klasik kilise 260 m. uzunluğunda, içinde vaftiz odasının bulunduğu etrafı sütunlarla çevrili bir bazilika şeklindeydi (dikdörtgen biçiminde)

Önce konsey sonra Hıristiyan Meclisi M.S. 449 yılında bu kiliseyi Hıristiyanlığın merkezi ilan etmişler. Kilisenin bir bölümü tahrip olduktan sonra, kilisenin batı kısmı kubbeli bir bazilikaya dönüştürülmüş. Bu kilisenin vaftiz odası Anadolu'daki en iyi muhafaza edilmiş vaftiz odasıdır.

Efes, Az. Mary sayesinde birçok ziyaretçi toplamıştır. Bölge ; Tarih, arkeoloji ve dini açıdan oldukça zengin ve ilginçtir.

Uzun yıllardan beri Hıristiyan camiasında Az. Mary'nin ölümü ve mezarı üzerine öne sürülen iki görüş bulunuyor.

1-Bazı Tarihçilere göre "ölüm Kudüs'tedir." Kudüs , İsa'nın doğduğu ve aynı zamanda öldürüldüğü yerdir.

2- Yine bazı tarihçilerde şöyle der :  "ölüm Efes'tedir" ve  bu ölüm, İsa'nın annesinin emanet edildiği halife Az. John'un gözleri önünde olmuştur. Latinlere göre, Az. John bir yazısında  Efes'te Az.Mary birlikte kendi evinde kaldığını söylemiştir. Bu yüzden Az. John'un Efes'te yaşamış, burada piskopos olmuş ve burada ölmüş bir aziz olduğu düşünülür.

Tanrı bilimcilerin çoğu da yazıtlarında Az. .Mary'nin Efes'te yaşadığını öne sürmüşlerdir. Mezarı da Justinyen'in yapılmasını emrettiği büyük bir bazilikanın üstüne kurulmuştur.

Mary'nin Efes'teki mezarı ve ölümü hakkında bir çok şey söylenir, yazılır. Bunlara göre  İlk resmi Hıristiyan ibadeti Efes'te başlamış, ilk kilise ve bazilika Azize Mary'nin onuruna Efes'te inşa edilmiş ve Ruhani bir konsey ilk kez muhteşem yıkıntılar arasında toplanmış. Uzun yıllardan beri her yıl Ağustos ayının 15'inde Panaya-Kapulu Paskalyası Kutsal Çeşmenin yanında kutlanmaktadır.

 

Bavyeralı bir rahibe olan Catherine Emmerich bir paskalyada Az. Mary'nin kesinlikle Kudüs'te değil,Efes'te öldüğünü ve mezarının son kalıntılarının bugünkü binadan 500m. kadar  derinlikte görülebileceğini iddia eder.

Bu harika bir vahiydir ve 1822-24 yılları arasında dilden dile dolaşır. 1982 yılında Efes konusuyla ilgilenen M. Poulain ve Young, Bavyeralı dindar kadının söylediklerini araştırmayı kararlaştırırlar. Bülbül Dağı'ndan başlayıp, rahibe tarafından söylenen yerleri tek tek ararlar.

Araştırmacılar bu yöreye geldiklerinde hangi yöne gideceklerini bilemezler. Dağa giden bir patika bile yokmuş. Çalılıkların arasında her yere bakmışlar. Sonunda üçüncü günün bitiminde sofu kadının bahsettiği yeri bulmuşlar. Panaya-Kapulu'daki Az. Mary'nin evinin şöminesinde bahsi geçen kutsal külü bulmuşlar ve belgelemişler. Böylece hem kutsal ev hem de kalıntılar Hıristiyan dünyasınca tanınmış.

Ne yazık ki Catherine Emerich'in evinin 500 m. derinliğinde olduğunu iddia ettiği mezar bulunamamış.Bu mezarı topraktan çıkarmak sadece Hıristiyan dünyasını değil, aynı zamanda Az. Mary'e karşı derin bir saygı duyan Müslümanları da ilgilendirmektedir. Kur'an'daki birçok surede Az. Mary'den bahsedilir. Onun mucizevi bir biçimde İsa'yı dünyaya getirdiği kabul edilir.

Meditasyon hayatı yaşamış olan Aziz Mary'nin (Meryemana),Panaya-Kapulu Dağı'ndaki küçük mütevazı manastırı hayal edilebilecek en güzel doğal mekanlardan biridir.

 

RESİMLERLE MERYEMANA

Bülbül Dağı 'dan  Meryemana' ya >>>>>

The panorama of Selcuk from Bülbül dağı

 

 

 

 


Meryem Ana Tanıtımı
  Meryem Ana Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Meryem Ana Rehberi
  Sizden Gelenler 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI