Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

KARTEPE KAYAK MERKEZİ

kartepe-kayak-merkezi resimleri
  Kartepe Kayak Merkezi Tanıtımı
  Kartepe Kayak Merkezi Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kartepe Kayak Merkezi Rehberi
  Sizden Gelenler
 
TANITIM - KARTEPE KAYAK MERKEZİ

 

Kartepe Kayak Merkezi Tanıtımı
  Kartepe Kayak Merkezi Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kartepe Kayak Merkezi Rehberi
  Sizden Gelenler

 

Kartepe Kayak Merkezi / Kocaeli

 

ayışığında Kartepe

Adını Samanlı Dağları ve Sapanca Gölü’nün en üst noktası olan Kartepe’den alan ilçe, Kocaeli sınırları içinde bulunmaktadır. İlçe sınırları içinde bulunan Sapanca Gölü ve çevresi yelken, kano, su kayağı, bisiklet turları, kürek, sörf, piknik ve fotoğrafçılık yapmak için oldukça elverişlidir.

 

2008 yılında ilçe olmaya hak kazanan Kartepe, Uludağ’dan sonra Türkiye’de en fazla talep gören kayak merkezlerindendir. Kış turizminin gözde merkezlerinden Kartepe ziyaretçilerine, 5 yıldızlı otellerden butik işletmelere, pansiyonlardan haftasonu evlerine kadar çok çeşitli konaklama alternatifleri sunar.

 

Göle çok yakın bir mesafede bulunan ve Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında yer alan Kartepe’de kış aylarında kızak, snowboard, kar motoru ve kar kayağı yapılmaktadır. Bölgede yaz ve bahar aylarında ise motocross, binicilik, kamping, dağ bisikleti, trakking, offroad, paintball, karavan ve doğa yürüyüşü sıklıkla yapılan etkinliklerdendir.

Maşukiye Aygır Deresi ve Kuzu Yaylası' da mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardandır. Kartepe’nin en üst noktasından başlayan ve içinde dere ve pınarları olan Maşukiye Aygır Deresi bir doğa harikası olarak durur karşımızda. Doğa yürüyüşleri, piknik ya da benzer şekilde kısa süreli tatiller için Kuzu Yaylası idealdir.

 

Lezzetli meyve ve sebzeleriyle iddiasını ortaya koyan Kartepe’nin yöresel tatları bununla sınırlı değildir. Bölgede mantardan alabalığa, yöresel kahvaltı seçeneklerinden kiremitte peynire kadar envayi çeşitte lezzet seçeneği mevcuttur.

 

Kartepe’de sülün, geyik ve sincap gibi yaban hayvanları koruma altında tutulmaktadır. Bu amaca bağlı olarak uygulamaya sokulan program ile yaban hayvanlarının hayatlarının doğal yaşam koşulları içerisinde sürdürülmesi esas alınmaktadır.

Kartepe Yürüyüş Parkurları

Kartepe’nin müthiş doğası ve temiz havasının keyfini yürüyüş yaparak çıkarmak isteyenler için oldukça çeşit mevcut. İşte Kartepe’deki yürüyüş parkurları:

Acısu - Seka Kampı

Eşme Sahil Yolu

Tökeli İmre

Avluburun

Kuzuyayla

Balaban

Fındıksuyu - Arslanbey

Şirinsulhiye - Zegan Deresi

Köseköy - İzmit Arası Kartepe Yürüyüş Yolu

Ketence

 

Kartepe Kuzu Yaylası

Kartepe Kuzu Yaylası, Kocaeli’nde bulunan en güzel milli park alanıdır. Ormanda yürüyüş yapmak, kamp kurmak ya da mangal yapmak isteyenler için çok uygun olan yayla, Sapanca Gölü ve Maşukiye manzarasıyla da göz dolduruyor. Bölge içerisinde yer alan oteller ile çeşitli konaklama seçenekleri de bulunan Kartepe Kuzu Yaylası, çeşit çeşit ağaçları ve huzur veren kuş sesleri eşliğinde harika doğa yürüyüşleri için ideal.

 

Ulaşımı açısından da İstanbul’a yakınlığı sebebiyle sıkça tercih edilen alan, özellikle hafta sonlarında çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor.

 

Doğa yürüyüşünün kamp bölgesine 2 saatlik yürüyüş mesafesinde bulunan Kartepe Zirvesi’nde son bulması da tatil serüvenine ayrı bir güzellik katıyor. Bütünüyle doğayla baş başa kalmak, huzur bulmak ve bu muhteşem manzaraya tanıklık etmek isteyenler için Kartepe Kuzu Yaylası, Kartepe’de gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalı.

Maşukiye Aygır Deresi

Maşukiye Aygır Deresi, Kartepe’nin en üst kısmından başlar ve içerisinde dereler, pınarlar ve büyük küçük su kaynakları bulundurur. Derede bulunan Maşukiye Şelalesi, doğa harikası görüntüsüyle oldukça ilgi çekicidir.

Aygır Deresi ile başlayan yürüyüş, Zegan Deresi’ne kadar devam eder ve ferahlatıcı atmosferiyle mükemmel bir deneyim yaşatır. Yürüyüş boyunca Kartepe’nin oksijen dolu havası, yeşilliği, huzur veren doğası, kuş sesleri, derelerin sesi de ziyaretçilere eşlik eder.

Yürüyüş sonrasında bölgede bulunan alabalık restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz. Alabalık, tereyağda mantar ve güveçte peynir de bu restaurantlarda tavsiye edilenler arasında.(Kestane balı ve köy tereyağı ile yapılan kahvaltıdan sonra yer kalırsa kaşarlı mantarlı alabalıkla günü sonlandırmayı deneyebilirsiniz.)

İstanbul ile Maşukiye arası 129 km . Maşukiye, Kocaeli il merkezine 36 km, Kartepe'ye ise sadece 13 km uzaklıkta.

Maşukiye'ye yakın olan bir diğer nokta ise Sapanca Gölü. Sapanca Gölü, Maşukiye'ye 13 km uzaklıkta. Gölün kıyısında dilediğiniz kadar yürüyüş yapabilir ve bu istisna bölgeyi daha yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Maşukiye otellerine özellikle hafta sonları yoğun ilgi olsa da, uzun tatiller için de sıkça tercih edilir. Maşukiye'de yer alan oteller her bütçeye hitap eder. Bu nedenle Maşukiye ekonomik tatil isteyenlerin de tercih ettiği dinlence ve tatil beldeleri arasındadır.

Huzur dolu bir tatil ve büyüleyici bir deneyim için Maşukiye Aygır Deresi’ni ziyaret etmeden Kartepe’den kesinlikle dönmeyin.

 

NOT :  Maşukiye sakinleri buranın "Aşıklar köyü" diye de bilindiğini, bir zamanlar yakın yöredeki insanların balayı için bu beldeyi tercih ettiğini, bu yüzden buraya böyle bir isim verildiğini söylerler. 

Saklı Bahçe Restaurant ;Saklı Bahçe Restaurant, dört mevsim hizmet veren büyük alana yerleşmiş tesisleri ile Maşukiye Kartepe’nin gözde mekanlarından biri. Restaurant, otantik bir hava verilerek ahşap ve taş işçiliği ile dizayn edilmiş. Bu sebeple hem görüntüsü hem temizliği hem de eşsiz lezzetleri ile göz dolduruyor.

Saklı Bahçe Restaurant’ın vadi içinde dere kenarına konulan kamelyaları ile ıhlamur ağaçları, çınar ağaçlarıi elma ve fındık ağaçlarının gölgeleri altında oluşu ve şelale manzarasının da buna eklenişiyle neden bu kadar sık tercih edildiğinin açıkça göstergesi.

Meşhur köy kahvaltısı ve alabalık özellikle restaurantta özellikle tercih edilenlerden. Yemekten önce servis edilen yöreye özgü mıhlama, acı sos, haydari gibi yiyecekler de oldukça seviliyor. Testide getirilen buz gibi Kartepe suyu ve tandırda pişen köy ekmeği de sunulan sayısız yiyeceğe eşlik ediyor.

Lezzetinin ve manzarasının yanı sıra hijyeni ve hizmeti ile de göz dolduran restaurant, Kartepe gezilerinde

Hikmetiye Camii

Hikmetiye Camii, Derbent yöresinde Osmanlı padişahı II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Abdülhamit’in eşi Habibe Hanım vefat ettikten sonra 1880 senesinde inşa edilmiştir. Dönem içinde tahrip olan caminin yaklaşık 50 yıl önce restorasyonu yapılmıştır.mutlaka uğranması gereken mekanlar arasında yer alıyor.

Uzuntarla Merkez Camii

Uzuntarla Merkez Camii, Kartepe’ye 15 kilometre uzaklıkta bulunur. Koruma altında bulunan caminin ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte, 1933 senesinde tamir edildiğini gösteren bir kitabesi vardır.

1999 yılındaki depremde oldukça zarar gören Uzuntarla Merkez Camii, gerçeğine uygun olarak Uzuntarla Cami Derneği tarafından tekrar inşa edilmiştir.

 

tel. 0 532 332 36 24

Kartepe Kayak Merkezi Tanıtımı
  Kartepe Kayak Merkezi Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kartepe Kayak Merkezi Rehberi
  Sizden Gelenler

               

Kartepe Kayak Merkezi Tanıtımı
  Kartepe Kayak Merkezi Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kartepe Kayak Merkezi Rehberi
  Sizden Gelenler

  
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI