Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

KARAPINAR ÇÖLÜ

karapinar-colu resimleri
  Karapınar Çölü Tanıtımı
  Karapınar Çölü Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Karapınar Çölü Rehberi
  Sizden Gelenler
 
GEZİLECEK YERLER - KARAPINAR ÇÖLÜ

 Rüzgar Erozyonu ve Karapınar Mucizesi

Toprakların oluştukları yerlerden, rüzgârın etkisi ve kuvvetiyle aşındırılarak; sıçrama, yüzeyde sürüklenme ve havada uçma hareketleriyle bir yerden başka bir yere taşınarak yığılması olayına rüzgâr erozyonu deniyor.Erozyon, yüzyıllardan beri insanlığı tehdit etmiş, birçok uygarlığın sönmesine ve büyük göçlere neden olmuş çok önemli bir sorundur. Genelde  ülkemizin toprakları, çok eskiden beri aşırı derecede ve genellikle hatalı bir şekilde kullanılması sonucu yorgundur. Rüzgar erozyonundan en fazla etkilenen yer şüphesiz Karapınar'dır. 1960 öncesi erozyon Karapınar'da hayatı durduracak seviyeye getirmiş, erozyon yüzünden insanlar evlerinden çıkamaz hale gelmişlerdi. Öyle ki ; erozyonla sürüklenen kumlarla, şehirler arası yollar kapanmıştı.

 

1962 yılında Toprak Su Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan erozyonla mücadele çalışması, 45 yıllık geçmişiyle dünyaya örnek olmuş,
1962-1970 yılları arasındaki çalışmaların sonucunda Konya Karapınar'daki erozyon sahaları - çöl nitelikli arazide -  üretim yapılabilir hale gelmiştir.

Böylece ;  50 yıllık ağaçlandırma projesi yüzleri güldüren sonuç vermiştir. Ancak ilçeyi taşınma noktasına getiren erozyonun tahribatı unutulmasın ve ibret olsun diye bir tepeye tek bitki dahi dikilmemiştir.Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele İstasyonu Müdürlüğü Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi Sorumluları erozyon sahasının şimdilerde ormana döndüğünü söylüyor. 1960'lı yıllarda bölgenin çöl olduğunu ve halen coğrafya kitaplarında Karapınar Çölü olarak adlandırıldığını hatırlatan sorumlular  '' Burası yıllardan beri alınan önlemlerle ormana döndü. Şu an bölgede binlerce ağacın yanında sebze bile yetiştiriliyor. Bölgede yalnızca 'Örnek Tepe' ismi verilen 4-5 bin metrekarelik alan ağaçlandırılmadı. Şimdi o alan çöl olarak kalırken çevresi ormana dönüştü"  şeklinde söylemde bulunuyorlar. Örnek Tepe'nin bulunduğu alana  toprak bilimciler, akademisyenler ve öğrencilerin  gelip araştırma yaptıklarını ifade eden yetkililer  bu bölgedeki değişimin  proje,çaba ve başarılı sonuçlarını  " insanlığa ibret olması ve araştırmalar açısından çok önemli  bir örnek" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyorlar..

 

Mutlaka yapın >>>>

Doğal oluşumların çok olduğu Karapınar’da Meke Krater Gölü, Acı göl, Meyil Obruğu, Çıralı Obruğu, Meke Dağı inleri, Çıralı Gölü inleri, Sultan Selim Camii ve Külliyesi görülmeye değer, eşine az rastlanan yerlerdir. >>>>

 

OBRUKLAR DİYARI KARAPINAR

Geçmiş tarihinde Hititler’in yerleşme merkezi olarak seçtiği Karapınar, Hititler’in yarı bağımsız rahip kralları tarafından yönetildikten bir süre sonra Truva Krallığı’nın hâkimiyetine girmiş. Daha sonra sırasıyla Frigler, Lidyalılar, Asurlular, Persler, Bizans İmparatorluğu, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiş

. Eski yerleşim yerlerinden biri olan Karapınar; Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması, değişik jeolojik yapısı, eşsiz krater gölleri ile Türkiye’nin önemli turizm yerlerinden biridir. Önceleri Sultanlar Şehri anlamına gelen “Sultaniye” adıyla anılan bölgenin ismi, Cumhuriyet Dönemi’nde “Karapınar” olarak değiştirilmiş. Uzun yıllar çölleşmeye neden olan erozyonla boğuşan ilçe, yoğun çalışmalar sonucunda erozyonu yenerek dünyaya örnek olmuştur.

 

MEKE KRATER GÖLÜ

Oluşumu bakımından dünyanın ender göllerinden biri olan Meke Krater Gölü, binlerce yıl önce oluşmuş. Volkanik bir patlama sonucu oluşan krater, zamanla suyla dolmuş. Daha sonra ikinci bir volkanik patlamayla ikinci çukur oluşmuş. Onunda suyla dolması ile iç içe iki gölden oluşan Meke Krater Gölü meydana gelmiş. Ana Meke’nin ortaya çıkmasını izleyen dönemlerde çeşitli patlamalarla bir bölümü ana Meke’ye bağlı, bir bölümü de ada olmak üzere yedi adet küçük Meke daha ortaya çıkmış.

Deniz seviyesinden 981 metre yükseklikte bulunan Meke Krater Gölü’nün derinliği 12 metre ve suyu tuzludur. Bir zamanlar tuz üretim merkezi olarak kullanılan göl, tuz kalitesinin düşmesinden sonra kullanılmadı.

Meke Krater Gölü, en şiddetli yağmurları bile hemen emecek özelliğe sahip. Bu yüzden binlerce yıldır şeklini koruyarak günümüze kadar gelebilmiştir. Sakarmeke, Çamurcun, Yeşilbaş, Angıt, Kızılbacak, Uzunbacak, Kızkuşu, Kuyruksallayan, Kuyrukkakan, Delice ve Doğan gibi kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır  Göl, ender rastlanan jeolojik yapısı, bünyesinde barındırdığı çeşitli kuş türleri ve panoramik görüntüsü ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri durumunda. Doğal yapısıyla göl, gün batımını izlemek isteyenlerin ve fotoğraf sanatçılarının vazgeçemedikleri ilginç doğa harikası.

ACI GÖL

Karapınar’da bulunan volkanik göllerden biri. Karapınar-Adana yolunun kenarında bulunuyor. Büyük bir volkanik patlama sonucu oluşan gölün derinliği 300 metreyi geçiyor. Gölde, sığ alan yok denecek kadar az.

Karapınar’da, sıcaklardan bunalan kişilerin ve turistlerin dinlendikleri yerlerden biri Acı Göl.

Gölün suyu, adına da yansıdığı gibi çok acı.Gölün iki önemli özelliği var: Birincisi içinde bulundurduğu mineraller sayesinde insan vücudundaki kaşıntı, sivilce, yara vb. rahatsızlıkları gidermesi. İkinci özelliği ise, gölün su seviyesinin dört mevsimde de aynı olması.

OBRUK PLATOSU VE OBRUKLAR

Tuz Gölü havzası ile Konya Ovası arasında yer alan Obruk Platosunu, Karacadağ, Hasan dağı, Melendiz Dağları ve Bozdağlar çevreliyor. İlçenin birçok köyü ve yaylası bu plato üzerinde yer alıyor.

Oyuk, çukur, çökmüş yer anlamına gelen obruklar, yeraltında zamanla eriyen kalker taşlarının çökmesi ile oluşuyor.

Karapınar’daki başlıca obruklar; Meyil, Çıralı, Yılan ve Meke Obrukları’dır. Meyil Obruğu, Karapınar’ın Meyil yaylasında yer alıyor. Obruğun derinliği 40 metre. Çıralı Obruğu, Büyük Çıralı Yaylası’nda. Obruğun yamacında mağaralar var. Bu mağaralarda Roma devrine ait kalıntıların bulunması, buraların bir zamanlar kullanıldığını gösteriyor.

Obruk Platosunda günümüzde de yeni obruklar oluşuyor.

alternatif tanıtım için aşağıdaki linkleri tıklayınız -- >>>>>

http://www.merhabahaber.com/konyada-orman-mi-var-8060yy.htm 

http://www.crop-mal.org/uploads/downloads/Dissemination%20A.Mouton%20Publication_Imagine_91%20TR.pdf 

 


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI