Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

İZTUZU

iztuzu resimleri
  İztuzu Tanıtımı
  İztuzu Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  İztuzu Rehberi
  Sizden Gelenler
 
FAYDALI BİLGİLER - İZTUZU

 

Dalyan 'la ilgili öz tanıtım :

SULARIN BULUŞTUĞU COĞRAFYA

Dalyan için "cennetin ta kendisi" denir ama kendi içinde öylesine şaşırtıcı güzellikler barındırır ki şaşırırsınız. Bu yüzden "cennet demeti" demek daha uygun bence. Dünyanın sayılı eko sistemlerinden birisi olan Dalyan başlı başına ayrı bir dünya. Milyonlarca yıldan beri meydana gelen coğrafya hareketleri sonunda tatlı, tuzlu ve termal karışımlı suyu ile özel bir bölge .

Dalyan'ı tanımak için görmek ve yaşamak gerek. Dalyan deniz kenarında değil, ama hem denizi hem de gölleri var.

 

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kaunos kenti burada. Kayalardaki en etkileyici kaya mezarları burada, her yerinden de termal suları fışkırmakta. Buradaki Çamur Banyosu keyfini yaşamak için ülkemizin ve dünyanın her yerinden akın akın insanlar geliyor.

GİZLİ BİR CENNET 

Köyceğiz gölü ile Akdeniz'i birleştiren ana kanal üzerinde bulunan Dalyan ' nın bugüne dek bozulmadan kalmış olmasının nedeni  ana yoldan 12 kilometre içeride olması. Üstelik zamanında alınan yasal koruma önlemleriyle gizli bir cennet olarak günümüze kadar gelebilmeyi başarmış.

Muğla'nın bu doğal zenginliklerle dolu beldesinde 5 bin kişilik nüfusun bir kısmı da yabancı uyruklu.

Dalyan içinde yürüyerek dolaşın. Özellikle sabahları Günlük ağaçların kokularını alarak , muz ağaçlarının donattığı nehir kıyısındaki yürüyüş yolundan Dalyan'ın merkezine doğru ilerleyin.

CARETTA CARETTA AŞKI 

Dalyan' da her yıl yapılan Uluslar arası Caretta Caretta Festivali için her yer pankart ve afişlerle donatılır. Bu arada Dalyan'ın, Caretta denilen deniz kaplumbağalarının cenneti olduğunu bilmeyen kaldıysa da burada hemen öğrenir. Meydanda, yavrularıyla birlikte kocaman bir kaplumbağa heykeli, minicik biblolar, rozetler, tişörtler başta olmak üzere tüm hediyelik eşyalar kaplumbağa desenli. Ne yana bakarsanız kaplumbağa görüyorsunuz.

Dalyan her geçen gün çok daha bakımlı. Yeni yollar, yeni tesisler burasını çok daha güzelleştirmiş. Dalyan gerçektende artık hızla marka olma yolunda hızla ilerliyor.

website/dalyanhotelpalmyra.com/image/upload/original/657527d8db307eb98c48208108b43df5.jpg

 

(Bu Plaj Başka Plaj) 

DÜNYADA BİR BENZERİ DAHA OLMAYAN PLAJ :  İZTUZU ..!

Ancak Dalyan'ı yakından tanımak, güzelliklerini ve cennet köşelerini iyice öğrenmek için İztuzu Plajı'na tekne turu ile gitmelisiniz.

Dalyan Tatil - iztuzu turu 

Plaja kooperatife ait teknelerle gidiyorsunuz. Dolmuş teknelerin belli bir saati yok, doldukça sırayla kalkıyorlar. Denizden esen serin rüzgar saçlarınızı dalgalandırır. Sazlıklardan oluşmuş kanallardan, uzayıp kısalan, daralıp genişleyen tünellerden geçersiniz. Bir duygu seli kaplar içinizi. Tekne hareket ettikten kısa bir süre sonra dev sazlıkları, sağ tarafınızdaki kral mezarlarını ve ilerdeki kayalıklarda  tarihi Kounos'un eski şehir surlarını görebilirsiniz. Bir labirentin içinden geçer gibi son derece zevkli bir yolculuk yaparsınız. Tekneleri kullanan kaptanlar bu bölgeyi çok iyi bilirler. Sazlıklara sürünerek geçeceğiniz yolları nasıl da önceden tahmin edemediğinizi göreceksiniz. Yolculuğun sonuna yaklaşırken karşınıza çıkacak olan plaj  İZTUZU  PLAJI.... Bu plajda ister tatlı suda, ister Akdeniz'in tuzlu suyunda yüzebilirsiniz..!

Dalyan'da denize girilecek çok yer var. Ancak İztuzu kumsalı bir doğa harikası. Bir tarafı tatlı su, bir tarafı tuzlu Akdeniz suyu. Bu plajın dünyada bir eşi -benzeri daha olmadığı söyleniyor.

Kumsal, Radar tepesi'nin eteklerinden başlıyor, Delik ada önüne kadar uzanıyor. Dalyan ağzı denilen bu bölgede, med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akıyor. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyan ağzı bölgesinde kumlar sürekli şekil değiştiriyor.

İztuzu kumsalı Caretta-Carettalar'ın nesillerini sürdürebilmelerini açısından çok önemli. Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu sevimli hayvanlar aslında Türkiye'nin tüm Akdeniz sahillerine yumurtluyor. Ancak,Dalyan dışındaki yumurtlayanların sayısı her geçen yıl azalırken, Dalyan'da artıyor. İztuzu Kumsalı'nda Ocak ' ların sayısı hızla artıyor. Ocak Yumurtların bırakıldığı çukura deniyor. Belki de ve umarız yakın gelecekte dünyadaki tüm Caretta Caretta'lar Dalyan'da dünyaya gelmiş olacak.

Upuzun kumsalların insanı çekiciliğine karşın, burada sıkı korunan bir plaj olduğunu hemen fark edeceksiniz. Kaplumbağaların yumurtlama döneminde bu kumsalda gece konaklamak yasak. Ayrıca yumurtalara zarar verilmemesi için kumsala köpek gibi hayvanlar getirilmesine, işaretli yerlere şemsiye saplanmasına, çukur kazmaya izin verilmiyor.

Günün tüm yorgunluğunu alacak olan Akdeniz'in Turkuaz sularında dünyanın her yanından gelen turistleri görebilirsiniz. Dalyan'ın çok özellikli yapısı tüm dünyanın ilgi odağı.

İZTUZU PLAJI YABANCI TURİSTLERE KALDI

İZTUZU PLAJI YABANCI TURİSTLERE KALDI

 

Dalyan halkı, beldelerinin adını tüm dünyaya duyuran Caretta Caretta'lar için her yıl Haziran ayının son günleri ile Temmuz ayının ilk günlerinde Caretta Caretta ve turizm festivali düzenleniyor. Çok değişik etkinliklerin yer aldığı festivalde yabancı konuklar da yarışmalara, turnuvalara ve etkinliklere katılabiliyor.

Dalyan'ın bir başka zenginliği de "Günlük Ağaçları'' .  Türkiye'de sadece Köyceğiz Gölü çevresinde yetişen ve koruma altında olan bu ağaçları Dalyan Belediyesi'ne ait  Günlük Piknik Alanındaki restoranda yakından görebilir ve bu restoranda yemeğinizi çok ucuza yiyebilirsiniz.

günlük-ağacı

Sığla ağacından yağ çıkarıldığını bilir miydiniz? Üstelik bu yağın parazit öldürücü, mide hastalıklarında tedavi edici olması nedeniyle ilaç endüstrisinde kullanıldığını? Dünyada sığla yağı üreten iki ülkeden birinin Honduras, diğerinin Türkiye olduğunu?

Günlük(Sığla) ağaçları Türkiye'de sadece Köyceğiz, Marmaris gibi yerleşimlerde ve sulak alanda bulunan ağaç türüdür.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı Piyasada satılan sarımsı gri renkli, bal gibi koyu kıvamlı, güzel kokulu ve acımsı tatlı günlük ya da sığla yağının tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

• İyi bir antiseptiktir. Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.
• Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.
• Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.
• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.
• Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir

Nil Kaplumbağaları 

Caretta Caretta kaplumbağalarının dışında bu akrabaları kadar popüler olmayan Nil kaplumbağaları da (Trionyx Tringulus) kanalın göle yakın kısmında yaşıyorlar. Şaşırdınız değil mi? Erişkinlerinin boyu 1 metreye yaklaşmakta. Dünyada sadece Afrika'daki Nil nehri ile Dalyan'da yaşamlarını sürdüren Nil kaplumbağalarını her mevsim görebilirsiniz.

Ayrıca Caretta Caretta kaplumbağalarının Anadolu'da - Dalyan ve çevresinde 95 milyon yıldan beri varlıklarını sürdürdüklerini herhalde duymayan ve bilmeyen kalmamıştır. Anadolu'da en eski insan bilgileri 150 binin ötesine geçmediğine göre bölgenin ev sahibinin kim olduğu ortaya çıkıveriyor.

Ayrıca devasa sazlıklar tatlı ve tuzlu suyun bir arada olduğu İztuzu plajı, Günlük ağaçları ve Kaunos Antik Kenti'nin görkemli kaya mezarları bölgenin çok bilinen sembollerinden. Şimdilerde bunlara birde Mavi yengeç katıldı. Lezzetiyle ve afrodizyak etkisiyle kısa zamanda kendini hızla tanınan mavi yengeç mönüleri tadılmalı. Mavi yengecin mangalda olanları da var haşlanmış olanları da.Her ikisi de güzel ama mangal biraz daha keyifli.

 

iztuzu

 

"Dalyan'da her şey var" demek hiç de abartı olmaz. Spor, Jeep Safari, Rafting, sakinlik, alış- veriş derken.... diyelim ki canınız eğlenmek istedi. Özellikle mehtaplı gecelerde düzenlenen tekne turlarında bu eğlence var. Akşam yemeği müzik eşliğinde teknede yeniyor. Genellikle gölde yapılan Mehtap Turları Dalyan iskelesinde başlıyor.

Son söz olarak ; unutamayacağınız bir tatil yapmak istiyorsanız HAYDİ DALYAN 'aaa..! 

Geniş bilgi için tıklayınız >>>

http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=dalyan&sayfa=genelbilgi

 

 

İztuzu Tanıtımı
  İztuzu Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  İztuzu Rehberi
  Sizden Gelenler 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI