Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

HIERAPOLIS

 

Antik kentin detaylı tanıtımı için ayrıca aşağıdaki linki tıklayınız >>> 

 • http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=pamukkale&sayfa=gezilecekyerler 
 • hierapolis resimleri
    Hierapolis Tanıtımı
    Hierapolis Fotoğrafları
    Gezilecek Yerler
    Alışveriş
    Yakın Çevre
    Lezzetler
    Konaklama
    Ulaşım
    Faydalı Bilgiler
    Hierapolis Rehberi
    Sizden Gelenler
   
  GEZİLECEK YERLER - HIERAPOLIS

   

  Antik kentin detaylı tanıtımı için ayrıca aşağıdaki linki tıklayınız >>> 


 •       
  Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.

  Hierapolis olarak adlandırılmadan önce kentte bir yaşamın var olduğunu Ana Tanrıça kültünden dolayı biliyoruz.

  Kenti koruyan, büyük kısmı bugün yıkılmış halde olan surlara, 24 adet kare planlı kule yerleştirilmiş. 

  Grek Tiyatrosu tipindeki muhteşem tiyatrosu, yamaca yaslanmış 300 ayak (91 m.) cephesiyle birlikte tamamen korunabilmiş devasa bir yapı.

  Sipiral yivli mermer sütunların üzerlerinde istiridye kabuğu şeklinde motiflerle dekore edilmiş nişler yer alıYOR. Sütunların arası heykellerle süslenmiş. Burada yapılan kazılar sırasında bol miktarda heykel bulunmuş. Sahne arkasındaki duvarlar ise mermer kabartmalarla bezenmiş.

  Büyük Hamam Kompleksi : Masif duvarları ve bazı tonozları ayakta kalabilmiş. Büyük hole bitişik tonozlu kapalı mekanlar günümüzde müze olarak kullanılıyor.


  HİERAPOLİS ANTİK KENTİ


  Yunanca 'kutsal şehir' anlamına gelen Hierapolis Antik kentinin  M.Ö. II. yüzyılda Bergama krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu, adını ise Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşi Heira’dan aldığı sanılıyor.

   

   

 • Kent M.Ö. 190 yılında kurulmuş. M.Ö 2. yüzyılda Roma egemenliğine giren şehir altın dönemini bu zamanlar yaşamış ve depremlerle yıkıldıktan sonra tamamen Roma mimarisiyle bezenmiş.

  İsa'nın havarilerinden olan Aziz Philippus'un burada öldürülmesi şehre dini bir önem de kazandırmış. M.S. 395'te Bizans'ın, daha sonra 1210'da Anadolu Selçukluları'nın hakimiyetine girmiş.

  Muhteşem Tiyatrosunun kapasitesinin 9.500 kişi olmasından dolayı şehir nüfusunun 95.000-100.000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Tiyatronun tasarımından burada gladyatör dövüşleri yapıldığı anlaşılır.

  Şehrin giriş kapısında işlenmiş olan Medusa figürü, tanrıça Medusa'dan korunmak için yapılmış. Bu inancın Türk kültürüne nazar boncuğu olarak geçtiği düşünülüyor.

  Çaldağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu görkemli beyaz travertenler ve geç Helenistik ve erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren Hierapolis arkeolojik kenti, antik çağlardan ulaşan en çarpıcı merkezlerden biridir.

  Denizli’ye 2 km. uzaklıkta bulunan bu alan, eşşiz tiyatrosu ve ayrıca çok çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan şifalı suları ile de ünlü.

  Hierapolis Antik Kenti, Tedavi amacıyla da kullanılan Pamukkale yeraltı suları (travertenler) sayesinde tarih boyunca turist çekmiş.

 • Kentin Hamamı da, kente gelen yolcuların yıkanarak şehre girmeleri için şehrin dışına inşa edilmiş.

  Eski kaynaklara göre metal ve taş işlemeciliği, dokuma kumaşları ile sükse yapmış olan kent, Büyük Konstantin döneminde Frigya bölgesinin başkentliğini yapmış, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuş. Bu özellikleri ile bölge, hem kültürel hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ nde yerini almış.


  MUHTEŞEM TİYATRO


  Hierapolis Antik Tiyatro ; yapımı 150 yıl süren, Akdeniz Havzası içinde en önemli ve özgün Roma Tiyatrosu olan 1800 yıllık bir Antik Tiyatro.

  Dünyada eşi benzeri olmayan 2500 yıllık Pamukkale Hierapolis Antik Kenti'nin en değerli yapısı kuşkusuz bu Antik Tiyatrosu.

  Hierapolis Antik Tiyatrosu ; Antalya Perge Tiyatrosunun dışında hiçbir antik tiyatroda bulunmayan mitolojik kabartmaları, görkemli sahne binası ve diğer özellikleriyle Akdeniz havzası içinde Roma Dönemi Anadolu Tiyatroları arasında en önemli ve özgün bir yere sahip.

  Tiyatroda gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları çok güzel sonuçlar vermiş.1800 yıllık Hierapolis Antik Tiyatrosu’ nun yapımı; M.S. I. yüzyılın ikinci yarısında başlanılmış, III. yüzyılın başlarında da tamamlanmış ve yaklaşık 150 yıl sürmüş.

  Roma tiyatrolarının en güzel örneklerinden biri olan,yamaca yaslanmış tüm cepheleriyle birlikte korunabilen bu muhteşem yapının 50 oturma sırası bulunuyor.  Bu oturma sıraları 8 merdivenle 9 bölüme ayrılmış.  Sütunların arası heykellerle süslenmiş.Sahne arkasındaki duvarlarda ise mermer kabartmalar yer alıyor.

  Tiyatroda yer alan kabartmalı frizlerde; Apollon ve Artemis’ in doğuşu ve dini ayin sahneleri, Dionysos, eğlence sahneleri, Marsyas ve Apollon arasında geçen müzik yarışması, tanrılar ile devler arasındaki savaşlar, yer altı tanrısı Hades’ in tanrıça Persephone’ yi yer altına kaçırması... gibi mitolojik konular ile Hierapolis Kenti için yapılan sportif yarış sahneleri, kral kapısı üstünde İmparator Septimus Severus’ un taç giyme merasimi tasvir edilmiş.

  Restorasyon çalışmalarında Sahne Binasına ait olan 3000 ' e yakın mermer blok ve mimari süsleme parçaları tek tek incelemiş, restorasyonda % 95 oranında buradaki orijinal mimari malzeme kullanılmış.

  19 Nisan 2010 tarihinde başlayan restorasyon çalışmaları 10 Haziran 2013 tarihinde tamamlanmıştır. Türkiye’ de Sahne Binası restore edilen tek tiyatro ünvanına sahip olan Pamukkale Hierapolis Antik Tiyatrosu,yapılan bu restorasyon çalışmaları sonrası 12.000 kişi kapasitesi ile kültürel ve sanatsal etkinlikler için faal duruma gelmiştir.

   
  HIERAPOLIS HAMAMI - ARKEOLOJİ MÜZESİ
  Devasa yapı

  Hierapolis kentinin en büyük yapılarından biri olan Roma Hamamı, 1984 yılından beri Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir.

  Müzede Hierapolis kazılarından çıkan eserlerin yanında Laodikeia, Colossai, Tripolis, Attuda gibi Lycos (Çürüksu) vadisi kentlerinden gelen eserler de bulunmaktadır.

  Ayrıca Tunç çağının en güzel örneklerini veren Beycesultan Höyüğü'nden elde edilen arkeolojik buluntular müzenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

  Ayrıca Caria, Pisidya ve Lidya bölgelerindeki bazı yerleşimlerden ortaya çıkarılan eserler Hierapolis Müzesi'nde toplanmış ve sergilenmektedir. 

  Hierapolis Hamamı'nın bölümlerinden olan üç kapalı mekan ile doğu bitişiğindeki kütüphane ve gymnasium olarak bilinen açık mekanlar müze teşhir alanları olarak düzenlenmiştir. Küçük ve büyük bir çok eserin sergilendiği müze üç kapalı mekandan oluşmaktadır. Açık alanda sergilenen eserler ise daha çok mermer ve taş eserlerdir. 

   

  HİERAPOLİS ' TEN GÖRÜNTÜLER

   


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Antik kentin detaylı tanıtımı için ayrıca aşağıdaki linki tıklayınız >>> 

 •  

  Hierapolis Tanıtımı
    Hierapolis Fotoğrafları
    Gezilecek Yerler
    Alışveriş
    Yakın Çevre
    Lezzetler
    Konaklama
    Ulaşım
    Faydalı Bilgiler
    Hierapolis Rehberi
    Sizden Gelenler •  
   
  GEZİLECEK YERLER
                   
  TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
  ABANT
  ADALAR
  AKARCA
  AKBÜK
  AKÇAY
  AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
  ALAÇATI
  ALANYA
  ALTINOLUK
  ANADOLU YILDIZLARI
  ANTALYA
  AVŞA ADASI
  AYVALIK
  BEHRAMKALE(ASSOS)
  BELDİBİ
  BELEK
  BODRUM
  BURHANİYE-ÖREN
  BÜYÜKADA-İSTANBUL
  ÇANDARLI
  ÇEŞME
  DALYAN
  DATÇA
  DEMRE
  DİDİM
  DİKİLİ
  DOĞA HARİKALARI
  DOĞANBEY
  EFES
  ERDEK
  FETHİYE
  FİNİKE
  FOÇA
  GAZİPAŞA
  GÖCEK
  GÖKOVA
  GÖLCÜK
  GÖNEN
  GÖYNÜK
  GÜMÜLDÜR
  KABAKKOYU
  KALKAN
  KAPADOKYA
  KARABURUN
  KAS
  KAZDAĞLARI
  KEKOVA
  KEMER
  KÖYCEĞİZ
  KÜÇÜKKUYU
  KUMLUCA
  KUŞADASI
  MANAVGAT
  MARMARA ADASI
  MARMARİS
  MORDOĞAN
  ÖLÜDENİZ
  OLYMPOS
  ÖZDERE
  PAMUKKALE
  Burada Reklamınız Yayınlansın
  SAFRANBOLU
  SEFERİHİSAR
  SELÇUK
  SERİK
  SİDE
  SIĞACIK
  ŞİLE
  ŞİRİNCE
  TARİHİN İZLERİ
  TEOS
  TÜRKİYE ÖZEL-A
  TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
  TÜRKİYE ÖZEL -D-E
  TÜRKİYE ÖZEL- F-G
  TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
  TÜRKİYE ÖZEL-K
  TÜRKİYE ÖZEL-L-N
  TÜRKİYE ÖZEL-O-R
  TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
  ULUDAĞ
  ÜRKMEZ
  URLA
  YEDİGÖLLER
  EGE
  AKDENİZ
  KARADENİZ
  MARMARA
  ANADOLU

  AĞRI DAĞI
  BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
  BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
  CİLO BUZUL DAĞI
  DALYAN
  DÜDEN ŞELALESİ
  ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
  FIRAT VE DİCLE
  GALA GÖLÜ
  GİDEN GELMEZ DAĞLARI
  HARİKALAR SAHİLİ
  İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
  IHLARA VADİSİ
  İNSUYU MAĞARASI
  İSTANBUL BOĞAZI
  İZTUZU
  KAÇKAR DAĞLARI
  KAPADOKYA
  KARAPINAR ÇÖLÜ
  KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
  KARTEPE KAYAK MERKEZİ
  KELEBEKLER VADİSİ
  MAŞUKİYE
  NEMRUT DAĞI
  ÖLÜDENİZ
  PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
  SAKLIKENT
  SALDA GÖLÜ
  SULTAN SAZLIĞI
  test12
  TORTUM ŞELALESİ
  VALLA KANYONU
  YERKÖPRÜ ŞELALESİ
  APHRODISIAS
  ASPENDOS
  EFES
  HATTUŞAŞ
  HIERAPOLIS
  İSHAK PAŞA SARAYI
  İZTUZU
  KEKOVA
  KIZ KULESİ
  MERYEM ANA
  MEVLANA MÜZESİ
  MİDAS ANITI
  MİLET
  PERGAMON
  PERGE
  SAGALASSOS
  SÜMELA MANASTIRI
  TROY
  YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

  KONAKLAMA
  AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                  REKLAM AJANSI